Užsakovai, ieškantys pigių interneto svetainių kūrimo paslaugų, dažnai sako – kam man samdyti įmonę, geriau pasamdysiu freelancerį. Juk įmonėje visą darbą vis tiek atlieka programuotojas, o turiu mokėti dar ir vadybininkui, direktoriui, firmos išlaikymui ir t.t. Tai susiradus tiesiogiai žmogų, viskas kainuos daug pigiau, o rezultatą turėsiu tą patį. Ar taip yra iš tikrųjų?
Iš pirmo žvilgsnio, minčių eiga gal ir teisinga, tačiau šioje logikoje yra viena esminė klaida. Planas gal ir suveiktų, jei susirastumėte kokį nors web sprendimų įmonėje dirbantį žmogų, kuriam jūsų užsakymas būtų tik papildomas užsiėmimas. Tada jam sumokėtumėte tik už techninį tinklapio kūrimo darbą. Tačiau problema tokį asmenį rasti, mat jei jis dirba pagal darbo sutartį, tai greičiausiai yra pilnai užimtas ir ne tik kad niekur nesiskelbia ir klientų neieško, bet net ir norėdamas sunkiai surastų laiko jūsų projektui.
O jei tai žmogus, kuriam freelancinimas yra pagrindinis užsiėmimas, tada jam tenka dirbti ne tik techninį darbą, bet reklamuotis, ieškoti klientų, bendrauti su užsakovais – t.y. pačiam atlikti visą tai, ką įmonėje padaro direktorius, vadybininkas, projektų vadovas. Klientai patys neatsiranda, todėl visas tas vadybinis ir organizacinis darbas yra reikalingas, norint turėti pastovų užsakymų srautą. Štai ir subyra pigaus freelancerio iliuzija, nes net samdydami žmogų, turėsite jam mokėti ne tik už tiesioginius programavimo ir dizaino darbus, bet ir už visą laiką, sugaištą ieškant klientų.
Todėl iš freelancinimo gyvenančių specialistų kainos nėra mažos, gal ir šiek tiek mažesnės, nei įmonių, tačiau skirtumas nėra toks drastiškas, kaip kad užsakovai įsivaizduoja. Žinoma, tai liečia profesionalius freelancerius, kurie tikrai gali sukurti kokybišką svetainę. Yra visa eilė freelancerių – studentų, ar net visai neturinčių IT srities išsilavinimo ir įgūdžių, kurie skelbiasi kuriantys pigias svetaines. Tokį freelancerį galite pasamdyti pigiai, bet rezultatas toli gražu neprilygs profesionaliai sukurtai interneto svetainei.
Tai nereiškia, kad freelancerių samdyti neverta – tiek įmonės, tiek freelancerio samdymas turi savų privalumų ir minusų, tačiau freelancerio samdymas automatiškai negarantuoja, kad toks pat darbas bus padarytas pigiau.
Puikus straipsnis. Atsimenu buvo geri laikai kai užsidirbdavau papildomai freelancindamas ivairiuose darbo skelbimu portaluose (Lingjob ir t.t.)